تور شیراز
تور شیراز

درباره تور شیراز

شیراز

این کلان شهر، مرکز و بزرگترین شهر استان فارس و پنجمین شهر بزرگ و پر جمعیت ایران می باشد.

شیراز از زمان های قدیم به دلیل این که تقریبا در مرکز منطقه زاگرس واقع شده است، منطقه مهمی چه برای تبادل کالا میان شهرنشینان و عشایر و چه بعدها برای حکام و پادشاهان از نظر استراتژیک بوده است، بنابر این آثار تاریخی بی شماری را می توان در این شهر و اطراف آن یافت.

از طرفی، وجود کوه های اطراف و باغات بسیاری که در این شهر وجود دارد به تعادل آب و هوایی این شهر کمک شایانی کرده است.

قیمت تورهای شیراز به همراه سایر تورهای داخلی از قبیل تورهای اصفهان، تورهای کیش، تورهای قشم و تورهای مشهد را میتوانید در صفحه تورهای لحظه آخری داخلی مشاهده فرمایید.

آب و هوا

میانگین دمای این شهر در گرم ترین روزهای سال به 30 درجه سانتی گراد می رسد، اما به طور کلی این شهر آب و هوای معتدلی دارد و میانگین دمای سالیانه شیراز 18 درجه سانتی گراد می باشد.

بهترین فصل برای سفر به شیراز، فصل بهار می باشد.

پیشینه تاریخی

پایتخت هخامنشیان پاسارگاد، شهری در حدود 120 کیلومتری شیراز کنونی بود و تخت جمشید که محل فرمانروایی پادشاهان هخامنشی بوده نیز حدود 60 کیلومتر با شیراز کنونی فاصله دارد و خود شهر شیراز نیز از دوران قبل از اسلام، یعنی زمان ساسانیان، تبدیل به شهر شده بود و بعد از اسلام نیز بسیار مورد توجه مسلمانان قرار میگرفت. این دلایل به علاوه موقعیت استراتژیک فوق العاده این شهر باعث شد تا در طول تاریخ توجه ویژه ای به این شهر شود تا این که حتی در دوران هایی مثل زندیه، این شهر پایتخت ایران نیز بوده است.

بنابراین از این که شیراز از دیرباز پایتخت فرهنگی و تاریخی ایران باشد نباید تعجب کرد.

جاذبه ها

اگر از سمت تهران سفر زمینی به سمت شیراز داشته باشید، از حدود 200 کیلومتری این شهر جاذبه های آن شروع می شود. بناهای باستانی همچون پاسارگاد (واقع در شهرستان پاسارگاد در جوار شیراز)، نقش رستم (مقبره پادشاهان دوران هخامنشی در 70 کیلومتری شیراز) و تخت جمشید (کاخ فرمانروایی پادشاهان هخامنشی در 60 کیلومتری شیراز) در مسیر جاده شیراز قرار دارند و این ها تنها بخشی از جاذبه های فوق االعاده این شهر زیبا هستند. در خود شهر نیز انواع جاذبه ها مثل بناهایی با معماری اسلامی همچون مسجد نصیر الملک و مسجد شاه چراغ، باغ ها و موزه ها و حتی یک ارگ بزرگ به نام ارگ کریم خان خواهید یافت.

حافظیه

حافظیه نام آرامگاه حافظ، شاعر نامدار ایرانی، در شمال شهر شیراز است.

این بنا در دوران زندیه ساخته شده است و در سال 856 یعنی 65 سال پس از وفات حافظف حاکم فارس برای اولین بار عمارت گنبدی شکلی برای آن ساخت و یک حوض جلوی آن بنا کرد.

این بنا در دوره صفویان و افشاریان بازسازی شد و در زمان کریمخان زند، سنگ مرمرین بر تربت آن گذاشت که تمام این تغییرات تا به امروز پابرجاست.

ارگ کریمخان زند

این بنا در دوران زندیه در مرکز شهر شیراز بنا شد و پس از آن که کریم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت ایران انتخاب کرد، در این مکان ساکن شد.

در زمان پهلوی از این مکان به عنوان زندان استفاده می شد که این امر موجب آسیب رسیدن به این مکان شد.

این مکان اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی در حال بازسازی می باشد تا به عنوان موزه بزرگ فارس مورد استفاده قرار بگیرد.

باغ نارنجستان قوام

قوام الملک، حاکم فارس، که در سال 1252 به حکومت فارس رسید، در محل زندگی خود در شیراز اقدام به احداث باغ و بناهای سکونتی نمود که منجر به شکل گیری این مجموعه تاریخی شد.

این مجموعه در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار تکمیل شد.

این بنا مجموعه ای از عناصر تاریخی از قبیل حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام (خانه عرقیها)، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام و اصطبل و زنجیرخانه (که در حال حاضر از بین رفته است) می باشد.

 

باغ ارم

این باغ که احتمالا در قرن دهم هجری به وجود آمده است، شامل یک باغ گیاه شناسی، چند بنای تاریخی و یک موزه سنگ می باشد.