شهرهای زیبا، غذاهای لذیذ، سواحل چشم‌نواز، جزایر رؤیایی و پارک‌های ملی با جنگل‌های بارانی غنی از حیات وحش، تنها بخشی از جاذبه‌های گردشگری مالزی به شمار می‌روند.

مالزی کشوریست در جنوب شرقی آسیا و عضوی از اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع. مالزی در واقع دو ناحیه جغرافیایی را در بر می‌گیرد که به واسطه دریای جنوبی چین از یکدیگر جدا می‌شوند: بخش غربی که مرکز شهری اصلی این کشور به شمار می‌رود و زیر نظر کوالالامپور اداره می‌شود، و بخش شرقی که تحت حاکمیت شاه‌نشین برونئی قرار دارد.

در دنیای گردشگری، مالزی را «آسیای راستین» می‌نامند که حکایت از تنوع فرهنگی آن دارد. مسلمانان، هندوها و چینی‌ها با ادیان و فرقه‌های مختلف در شبه جزیره مالزی در کنار هم زندگی می‌کنند و هرکدام از آنها زبان و آداب و رسوم فرهنگی خاص خودشان را دارند.

بسیاری از توریست‌ها، مالزی را با جنگل‌های استوایی می‌شناسند. جنگل‌های بکر این کشور که از قدیمی‌ترین اکوسیستم‌های جهان به شمار می‌روند، همچنان ساختار اصلی خود را حفظ کرده و مورد حمایت گروه‌ها و پروژه‌های مختلف زیست‌محیطی قرار دارند. پایتخت مالزی یعنی شهر کوالالامپور هم جاییست که سنت و مدرنیته را کنار هم می‌بینید و زندگی روستایی و ساده در کنار برج‌های دوقلوی پتروناس و مراکز خرید مدرن، تضادی زیبا را جلوی چشمان بیننده قرار می‌دهند. شهرهای ملاکا و جرج تاون که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند هم تاریخ پانصد ساله آسیای جنوب شرقی را در خود جای داده‌اند.

کوالالامپور پایتخت رسمی و بزرگ‌ترین شهر مالزی است که جاذبه‌های گردشگری زیادی نیز دارد. البته پایتخت اداری و حکومتی مالزی، شهر پوتراجایا در جنوب کوالالامپور است. از جمله دیگر شهرهای مهم و توریست‌پذیر مالزی می‌توان به جرج تاون، ملاکا و میری اشاره کرد.

اطلاعات عمومی در مورد مالزی

مالزی یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری جنوب شرقی آسیا به شمار می‌رود که در سال ۱۹۵۷ و پس از استقلال از انگلیس به شکل سلطنتی دوره‌ای اداره می‌شود. این کشور از نظر زمانی ۴ ساعت و نیم از تهران جلوتر است و ساکنینش عمدتاً از سه نژاد مالایی، چینی و هندی هستند. این جامعه چند نژادی و چند فرهنگی، به زبان‌های مختلف صحبت می‌کنند اما زبان مالزیایی به عنوان زبان رسمی آنها ایفای نقش می‌کند. اسلام دین رسمی مالزی است و قانون اساسی این کشور نیز آزادی مذهبی را تضمین می‌کند، ضمن اینکه مردم مالزی هم به اعتقادات یکدیگر احترام می‌گذارند. واحد پول این کشور رینگیت نام دارد که در حال حاضر تقریباً ۸۲۵ تومان ارزش دارد.

جمعیت مالزی در حدود ۳۰ میلیون نفر است. کوالالامپور با ۱.۵ میلیون نفر جمعیت، بزرگ‌ترین شهر آن محسوب می‌شود و پس از آن جرج تاون و ایپوه قرار گرفته‌اند. این کشور تقریباً به اندازه جمعیت خودش در هر سال توریست می‌پذیرد و به لطف طبیعت غنی و پربار، مردمانی بسیار خونگرم و مهمان‌نواز دارد. ترکیبی از نظم اروپایی و مدیریت ژاپنی در این کشور به وضوح دیده می‌شود.

برای برقراری تماس با مالزی از خارج از این کشور باید کد ۶۰ را بگیرید. خرید سیم‌کارت‌های پیش‌پرداخت برای تماس‌های بین‌المللی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای، یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه‌های تماس در مالزی به شمار می‌رود. شماره تماس اضطراری در این کشور ۹۹۹ است که از طریق آن می‌توانید با پلیس، مرکز اورژانس و آتش‌نشانی ارتباط برقرار کنید.

وضعیت آب و هوایی مالزی

هر دو بخش مالزی (غربی و شرقی) از نظر ویژگی‌های طبیعی شبیه یکدیگر هستند و دشت‌های مرتفع و کوهستان‌های انبوه جنگلی را در خود دارند. آب و هوای غالب بر این کشور، استوایی است که بارش‌های موسمی زیادی را در طول سال به خود می‌بیند.

به طور میانگین در هر سال ۲۵۰ سانتیمتر باران در مالزی می‌بارد و میانگین دمای این کشور نیز ۲۷ درجه سانتیگراد است. از اواخر پاییز تا اواسط زمستان یکی از بهترین زمان‌ها برای مسافرت به مالزی محسوب می‌شود و هزینه‌های زیادی را هم برای گردشگران به همراه دارد، به گونه‌ای که اگر هتل یا محل اقامت خود را از قبل رزرو نکنید، با مشکل زیادی مواجه خواهید شد. کوالالامپور در ماه‌های خرداد و تیر هم آب و هوای بسیار مطبوعی دارد.

در مجموع برای سفر به هرکدام از شهرها و مناطق مالزی باید برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید تا گرفتار بارش‌های موسمی نشوید. سواحل شرقی مالزی در ماه‌های خرداد و تیر برای سفر مناسب هستند و سواحل غربی هم اواخر پاییز و نیمه نخست زمستان مقصد خوبی به شمار می‌روند.

وضعیت هزینه‌ها در مالزی

اگر کارت‌های اعتباری بین‌المللی را در اختیار دارید، در مالزی هیچ مشکلی را از نظر تراکنش‌های مالی احساس نخواهید کرد چون دستگاه‌های خودپرداز همه‌جا حاضرند و هتل‌ها و رستوران‌ها هم کارت‌ها را می‌پذیرند.

سفر به مالزی هم مانند دیگر کشورها با بودجه‌های مختلف ممکن است و گزینه‌های زیادی پیش روی شما قرار دارد. به عنوان مثال کرایه یک تخت در مهمانپذیرهای ساده بین ۱۵ تا ۵۰ رینگیت است و با پرداخت ۵ تا ۷ رینگیت می‌توانید غذاهای خیابانی را تجربه کنید. گستردگی خطوط و ایستگاه‌های مترو در کوالالامپور می‌تواند هزینه جابجایی شما را تا حد زیادی کاهش دهد.

هزینه اتاق دوتخته در هتل‌های متوسط از شبی ۱۰۰ رینگیت شروع می‌شود و ممکن است تا ۴۰۰ رینگیت هم بالا برود. رستوران‌های متوسط به بالا هم غذاهایی با قیمت ۴۰ الی ۶۰ رینگیت را سرو می‌کنند. نوشیدنی در کافه‌های متوسط هم ۳۰ الی ۴۰ رینگیت هزینه دارد.

اگر به هتل‌های لوکس علاقه دارید، باید هزینه‌ای بین ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ رینگیت را برای هر شب کنار بگذارید. از مشاهده ارقامی نظیر ۲۰۰ رینگیت در منوی رستوران‌های رده بالا هم تعجب نکنید.

در ادامه می‌خواهیم با برخی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار مالزی آشنا شویم.

۱. عمارت چئونگ فت تسه

معروف‌ترین بنا در جرج تاون با ۳۸ اتاق و