کانادا کشوری است که جاذبه‌های گردشگری طبیعی متنوع و بی‌نظیری دارد و مقصدی عالی برای همه‌ی سلیقه‌ها است. کانادا به معنای واقعی کلمه، بهشتی برای عاشقان طبیعت است. خسروان سیر در این راهنمای سفر به شما کمک می‌کند که برای سفر به این کشور دیدنی و جذلب، برنامه‌ریزی کنید.

 

تورنتو، پرجمعیت‌ترین شهر کانادا و مرکز استان انتاریو است. این شهر پایتخت اقتصادی کانادا و یک شهر جهانی است. سفر به تورنتو با وجود هزاران جاذبه‌ی فرهنگی و طبیعی و موزه‌های دیدنی، تجربه‌‌ای فراموش‌نشدنی است که نباید از دست بدهید.

تورنتو گرچه جذابیت ونکوور و مونترال را ندارد، یک مقصد گردشگری جذاب و فراموش‌نشدنی است. موزه‌های هنری شگفت‌انگیز، غذاهای بومی، بازارهای رنگارنگ، کافه‌ها و رستوران‌های عالی، طبیعت بی‌نظیر و در مجموع هر آنچه که از یک مقصد گردشگری انتظار دارید در تورنتو پیدا می‌شود.

البته تورنتو یکی از گران‌ترین شهرهای کانادا است با وجود این، جاذبه‌های رایگان و فعالیت‌های تفریحی ارزانی دارد که باعث می‌شود سفر به این شهر، آنقدرها که فکر می‌کنید، گران نباشد. این شهر یکی از چندفرهنگی‌ترین شهرهای دنیا است. شاید باور این نکته برایتان سخت باشد که بیش از ۱۴۰ زبان در این شهر صحبت می‌شود. تخمین می‌زنند که بیش از نیمی از ساکنان تورنتو، بیرون از کانادا به دنیا آمده‌اند.

تورنتو علاوه بر آب و هوای مساعد، شهری پر جنب و جوش و سرزنده است. تعدادی از بهترین رستوران‌های دنیا در این شهر قرار دارند. جشنواره‌های رنگارنگ و جذاب در طول سال در تورنتو برپا می‌شوند که نه تنها اهالی شهر بلکه گردشگران هم از حضور در آنها لذت می‌برند.

البته زمستان‌های تورنتو به سختی می‌گذرد. ولی اگر صبر داشته باشید، بهار و پاییز با آب و هوای مطبوع و مناظر زیبا انتظارتان را می‌کشد. راهنمای سفر به تورنتو شما را با جذابیت‌های سفر به این شهر زیبا آشنا می‌کند.

 

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

تورنتو در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT -5 قرار دارد و ۸ و نیم ساعت از تهران، عقب‌تر است.

زبان رسمی

انگلیسی، فرانسوی

واحد پول

دلار کانادا

نوع برق شهری

برق شهری در کانادا ۱۲۰ ولت و فرکانس استاندار آن ۶۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و پریزها از نوع A و B است که در ادامه، تصویر آن را مشاهده می‌کنید.

شماره‌های اضطراری

۹۱۱

جهت رانندگی

راست

فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه بین‌المللی پیرسون تورنتو

وضعیت آب‌ و‌ هوا

تورنتو دارای آب و هوای قاره‌ای مرطوب است و میانگین دمای هوای سالانه‌ی آن ۹ درجه‌ی سانتیگراد است.

بهترین زمان برای سفر

بهترین زمان برای سفر به تورنتو از اواخر آوریل تا مه و سپتامبر تا اکتبر است. فصل شلوغ گردشگری در تورنتو فصل تابستان است. در این فصل رستوران‌های روباز و بازارهای محلی حال و هوای دیگری به شهر می دهند اما قیمت اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و پروازها از سایر ماه‌های سال بیشتر است.

هزینه‌های سفر

هزینه‌ی اقامت در هاستل

هزینه‌ی اقامت در خوابگاه هاستل‌ها از ۲۵ دلار کانادا شروع می‌شود و هزینه‌ی اتاق‌های خصوصی از ۵۵ دلار. وای فای رایگان یکی از امکانات استاندارد هاستل‌ها است و بعضی از هاستل‌ها صبحانه‌ی رایگان هم می‌دهند. این شهر با وجود بزرگی و جمعیت زیاد، هاستل‌های کمی دارد بنابراین باید قبل از سفر، هاستل مورد نظر خود را رزرو کنید به خصوص اگر قصد دارید در فصل تابستان به این شهر سفر کنید. فصل تابستان فصل شلوغ گردشگری در تورنتو است در نتیجه اقامتگاه‌ها به سرعت پر می‌شوند. اگر چادر مسافرتی دارید، کمپ‌هایی خارج از شهر برای چادر زدن وجود دارد البته دسترسی آنها ساده نیست. بیشتر این کمپ‌ها در فصل زمستان تعطیل هستند و برای چادر زدن در آنها باید ۲۰ تا ۳۰ دلار کانادا بپردازید.

اقامت در هتل‌های ارزان

برای هتل‌های ارزان باید شبی ۸۵ دلار به ازای اتاق دوتخته در نظر بگیرید ولی انتظار خاصی از یک هتل ارزان نداشته باشید. تا زمانی که حداقل در هتل سه ستاره اقامت نکنید، امکانات خاصی در هتل نخواهید داشت. البته وای فای رایگان یکی از امکانات استاندارد همه‌ی هتل‌ها است.

اگر فصل پاییز یا بهار را برای سفر انتخاب کنید، هزینه‌ی هتل‌ها کمتر می‌شود. یکی دیگر از انتخاب‌هایی که دارید پیدا کردن جایی برای اقامت در وب‌سایت Airbnb است. هزینه‌ی اقامتگاه‌های اشتراکی این سایت از شبی ۳۰ دلار شروع می‌شود. اگر بخواهید یک خانه یا آپارتمان کامل کرایه کنید، شبی ۷۵ دلار باید بپردازید. در این وبسایت‌ هم قیمت‌ها در تابستان بیشتر می‌شود و برای کرایه کردن اتاق باید زودتر اقدام کنید.

میانگین هزینه‌ی غذا

اگر قصد دارید خودتان آشپزی کنید بین ۵۰ تا ۹۰ دلار برای خرید مایحتاج غذایی یک هفته باید در نظر بگیرید. اگر بیرون غذا بخورید در یک رستوران عادی برای یک وعده غذا همراه با پیش‌غذا و نوشیدنی باید ۱۹ تا ۲۴ دلار بپردازید. در رستوران‌های بهتر این هزینه از ۳۲ دلار شروع می‌شود. غذاهای ارزان حاضری ۹ دلار قیمت دارند. ارزان‌ترین غذایی که می‌توانید در تورنتو بخورید، هات داگ است که قیمت آن بسته به سوسیسی که انتخاب می کنید متفاوت است؛ در حدود ۲/۵ تا ۴ دلار. حتی سوسیس‌های گیاهی هم در تورنتو پیدا می‌شود.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

کرایه‌ی وسایل حمل و نقل عمومی برای بزرگترها ۳/۲۵ دلار و برای دانش آموزان ۲ دلار است. بلیط‌های روزانه ۱۲ دلار و بلیط‌های هفتگی ۴۲/۵ دلار و ۳۳ دلار برای دانشجویان و دانش آموزان قیمت دارند. هزینه‌ی استفاده از سرویس فرودگاه ۱۲ دلار است. البته می‌توانید با وسایل حمل و نقل عمومی هم خودتان را به شهر برسانید ولی باید زمان بیشتری در راه باشید. امکان کرایه‌ی دوچرخه در تورنتو وجود دارد ولی خیلی ارزان نیست. روزانه ۲۰ تا ۳۵ دلار برای کرایه‌ی دوچرخه باید بپردازید.

میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۵۵ تا ۶۵ دلار

البته این هزینه در شرایطی است که از وایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید. با رعایت چند نکته، هزینه‌ی سفرتان را از این مقدار هم می‌توانید کمتر کنید ولی اگر می‌خواهید سفری سطح بالاتر داشته باشید، هزینه‌های سفرتان بسیار بیشتر می‌شود.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

سفر ارزان به این معنا نیست که مجبورید در هاستل‌های شلوغ با بچه مدرسه‌ای‌ها هم اتاق شوید یا با رژیم ماکارونی و هات داگ سر کنید. بسیاری از افراد می‌کنند که سفر ارزان به معنای فدا کردن بسیاری از تجربه‌های جذاب سفر است. در صورتی که این طور نیست و با برنامه‌ریزی دقیق و اطلاع از هزینه‌ها و ترفندهای مختلف می‌توانید سفری عالی و کم هزینه داشته باشید. حتی در تورنتو، یکی از پربازدیدترین شهرهای کانادا، امکان کم کردن هزینه‌های سفر وجود دارد. در ادامه با چند نکته برای صرفه‌جویی در سفر به تورنتو آشنا می‌شوید.

در فعالیت‌های تفریحی رایگان شرکت کنید

در تورنتو موزه‌های رایگان زیادی وجود دارد که می‌توانید برای سر زدن به آنها برنامه‌ریزی کنید. حتی جاذبه‌های دیگری هم در این شهر پیدا می‌شوند که هزینه‌ی ورودی ندارند و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌توانید از حضور در آنها لذت ببرید. اطلاعات لازم در مورد این تفریحات و جاذبه‌ها را از دفاتر توریستی شهر دریافت کنید.

کارت توریستی بگیرید

با پراخت ۷۲ دلار می‌توانید کارت City Pass بگیرید که شامل ورودی بعضی از جاذبه‌های مهم مثل باغ وحش، مرکز علمی اونتاریو، برج CN و موزه‌ی سلطنتی انتاریو است. اگر قصد دارید به همه‌ی این جاذبه‌ها سر بزنید، با دریافت این کارت می‌توانید به میزان قابل توجهی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

در تورهای رایگان شرکت کنید

شرکت Heritage Toronto Walks تورهای رایگانی هر سال از ماه مه تا اکتبر برگزار می‌کند. این تورها روشی عالی برای آشنایی با شهر است و البته نیازی به رزرو کردن آنها نیست.

برای پیدا کردن محل اقامت از سایت Airbnb استفاده کنید

در این وب‌سایت می‌توانید اقامتگاه‌های ارزانی پیدا کنید که نسبت به هتل‌ها، قیمت‌های بسیار مناسب‌تری دارند. یک اتاق اشتراکی در محله‌ای در مرکز شهر با ۴۰ دلار قابل کرایه کردن است و هزینه‌ی کرایه‌ی یک آپارتمان یا خانه‌ی کامل حدودا ۱۰۰ دلار است.

از سرویس‌های اشتراک خودرو استفاده کنید

یکی از این سرویس‌ها که اوبر نام دارد. با کمک این سرویس می‌توانید با هزینه‌ی کمتری نسبت به تاکسی، در شهر رفت و آمد کنید.

از سفر در تابستان اجتناب کنید

اگرچه زمستان‌های کانادا سرد است، از این بابت که می‌توانید هتل و پرواز ارزان پیدا کنید، برای سفر ایده‌آل است. حتی رستوران‌ها هم در این فصل ارزان‌تر هستند. فصل بهار و پاییز هم برای سفر مناسب است. در این فصل، اگرچه قیمت‌ها به اندازه‌ی زمستان کاهش نمی‌یابد ولی نسبت به فصل تابستان مناسب‌تر است.

به دنبال اقامتگاه‌های جایگزین باشید

بسیاری از افراد برای پیدا کردن محل اقامت خود به موتورهای جست و و رزرو هتل سر می‌زنند. این سایت‌ها سریع و راحت هستند ولی بهترین قیمت‌ها را نمی‌توانید در آنجا پیدا کنید. البته گاهی تخفیف‌های خوبی در نظر می‌گیرند ولی این تخفیف‌ها در روزهای خاصی ارائه می‌شوند که ممکن است با برنامه‌ی سفر شما هماهنگ نباشد. سایت‌های دیگری وجود دارند که در آنها می‌توانید اماکن اقامتی خصوصی را کرایه کنید که قبلا درباره‌ی Air BnB توضیح دادیم. یکی دیگر از این سایت‌ها که در کانادا می‌توانید از آن برای پیدا کردن محل اقامت استفاده کنید وب سایت Kijiji است. در این سایت می‌توانید اقامتگاهی پیدا کنید که قیمت مناسب‌تری دارد و آشپزخانه هم در اختیار شما می‌گذارد که این برای سفرهای خانوادگی بسیار گزینه‌ی خوبی است.

مثل اهالی شهر غذا بخورید

هر شهری، تعدادی رستوران عالی دارد که با وجود کیفیت‌ خوب سرویس دهی و غذاها، قیمت‌های مناسبی دارند و معمولا محل رفت و آمد اهالی شهر هستند. در تورنتو هم می‌توانید این رستوران‌های محبوب محلی را پیدا کنید. برای اینکار با یکی از اهالی شهر مشورت کنید.

در محله‌ی چینی‌های تورنتو می‌توانید غذاهای ارزان پیدا کنید. در این محله غذاهای چینی، غذاهای سنتی ویتنامی، دیم سام و سایر غذاهای ارزان و خیابانی به فروش می‌رسد.

بازار Kensington یک انتخاب عالی دیگر برای پیدا کردن غذای ارزان از گوشه و کنار دنیا است.

در مجموع پیدا کردن غذای خوب و ارزان در تورنتو بسیار راحت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

جاذبه‌های گردشگری

تورنتو، مرکز استان اونتاریو، بزرگترین شهر کانادا است. این شهر، ترکیبی فوق‌العاده از جاذبه‌های گردشگری، موزه‌ها و گالری‌های مشهور در سطح دنیا، برج مشهور CN و جزیار زیبای تورنتو است. منطقه‌ی تفریحی Entertainment District میزبان برترین اجراهای هنری و کنسرت‌های موسیقی است و محله‌ی تاریخی Distillery District یکی دیگر از محله‌های محبوب شهر برای گردشگران است. گشت و گذار در مرکز شهر، بسیار راحت است و جاذبه‌های گردشگری در چند قدمی از هم قرار دارند و خطوط مترو تقریبا بیشتر مناطق شهر را پوشش می‌دهند.

در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تورنتو آشنا می‌شویم.

برج CN

این بنای نمادین و مشهور تورنتو، یک برج ۵۵۳ متری و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر است که حتما باید ببینید. برج، مشرف به منطقه‌ی مرکزی شهر قرار دارد و آن را تقریبا از همه‌ی مناطق شهر می‌توانید ببینید. گردشگران می‌توانند پایین برج از تماشای شکوه و بزرگی آن لذت ببرند یا با تورهای بازدید از داخل آن، به سکوهای بازدید و رستوران‌های فوق‌العاده در طبقات بالا سر بزنند و از آنجا چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای از شهر و دریاچه‌ی اونتاریو را ببینند. برج CN بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶ ساخته شده است و در زمان خود بلندترین بنای مستقل (بدون حمایت بناهای دیگر) در دنیا بود. البته مدت‌های طولانی است که این رکورد خود را از دست داده است.

بلندترین سکوی بازدید این برج یعنی اسکای پاد (Sky Pod)، در ارتفاع ۴۴۷ متری از زمین قرار دارد و در روزهای صاف و بدون آلودگی، چشم‌انداز آن تا آبشار نیاگارا و ایالت نیویورک ادامه می‌یابد. برای اینکه به این نقطه برسید باید دو آسانسور سوار شوید. پایین تر از این سکو، در ارتفاع ۳۴۶ متری، سکوی بازدید لوک‌اوت قرار دارد جایی که رستوران Horizons در آن واقع شده است. در طبقه‌ی پایین بخشی به نام «کف شیشه‌ای» وجود دارد که از آنجا می‌توانید روی یک سطح شیشه‌ای پا بگذارید و زیر پاهای خود را از آن ارتفاع تماشا کنید.

اگر از علاقه‌مندان به هیجان و ماجراجویی هستید بخشی به نام «اج واک» در این برج وجود دارد که در آن می‌توانید بدون گرفتن جایی، در لبه‌ای به عرض یک و نیم متر دور ساختمان دور بزنید. این قسمت در ارتفاع ۳۶۵ متری قرار دارد. البته شرکت‌کنندگان در این ماجراجویی با هارنس و طناب‌های ایمنی، حمایت می‌شوند.

یک رستوران گردان ۳۶۰ درجه در ازتفاع ۳۵۱ متری وجود دارد که در آن می‌توانید بهترین غذاها را نوش جان کنید و از تماشای بهترین چشم‌اندازهای اونتاریو، لذت ببرید. این رستوران برای وعده‌های ناهار و شام باز است و کسانی که در این رستوران غذا می‌خورند، دسترسی به بخش‌های «لوک اوت» و «گلس فلور» دارند.

سر زدن به این برج مزایای دیگری هم دارد. درست در مرکز شهر قرار می‌گیرید و از آنجا می‌توانید به بسیاری از جاذبه‌های تورنتو به راحتی دسترسی داشته باشید.

 

موزه سلطنتی انتاریو

موزه ی سلطنتی انتاریو که به طور خلاصه آن را با نام ROM می‌شناسند یکی از مهم‌ترین موزه‌های کانادا است که به خاطر آثار ارزشمندی که دارد، در سطح بین‌المللی مشهور است. مجموعه‌های شگفت‌انگیزی در این موزه نگهداری می‌شود و نمایشگاه‌های فوق‌العاده‌ای از سراسر دنیا دارد. با گسترش موزه، بخش‌های جدیدی به ساختمان قدیمی آن اضافه شده است. آثار به نمایش درآمده در این موزه که بیش از ۶ میلیون اثر است، دوره‌های مختلف تاریخی را از سراسر دنیا در بر می‌گیرند. این موزه دارای آثار بسیاری از ایران است. بیشترین بخش آثار ایرانی در موزه سلطنتی اونتاریو به سفال اختصاص دارد. این آثار سفالین توجه پژوهشگران سفال را هم به خود جلب کرده‌اند. در سال ۲۰۱۳ کتاب نفیسی نیز درباره‌ی این آثار توسط انتشارات بریل با همکاری موزه سلطنتی اونتاریو به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است.

مجموعه‌ی ورزشی Rogers Centre

این مرکز در مجاورت برج CN قرار دارد و یک مجموعه‌ی ورزشی گنبددار است که طراحی منحصربه‌فرد آن توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. این ابرسازه، در سال ۱۹۸۹ تکمیل شده است. این مجموعه می‌تواند از هزاران تماشاچی برای انواع مسابقات ورزشی میزبانی کند. زمین‌های بیس‌بال و فوتبال دارد و کنسرت‌های موسیقی راک و پاپ هم در آن برگزار می‌شود. یک تور یک ساعته‌ی بازدید از این مرکز برگزار می‌شود که بازدیدکنندگان را با قسمت‌های مختلف و امکانات این مجموعه آشنا می‌کند.

از شهر کبک نیز دیدن کنید

در استان کبک علاوه بر مونترال شهر قدیمی کبک نیز بسیار دیدنی است. خیابان‌های سنگ‌فرش شده، آثار معماری دیدنی قرن هفدهم، کافه‌های بی‌نظیر و تنها قلعه‌ی باقی‌مانده در آمریکای شمالی از دیدنی‌های این شهر زیبا هستند.

 

از منطقه‌ی آتلانتیک کانادا دیدن کنید:

نیوفاندلند، جزیره‌ی پرنس ادوارد و نوا اسکوشیا از مناطق دیدنی در این منطقه به خصوص در فصل تابستان هستند. اگر دوست دارید که روز خود را با پیاده‌روی، قایق‌سواری، استراحت در ساحل و تماشای نهنگ‌ها بگذرانید باید به این منطقه سفر کنید. به علاوه، در اینجا می‌توانید بهترین غذاهای دریایی را امتحان کنید و از طعم متفاوت آنها لذت ببرید. اهالی این منطقه یکی از مهربان‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین میزبانان در کل کانادا هستند.

 

سری به شهر کلونا (Kelowna) بزنید

کانادایی‌ها معمولا تعطیلاتشان را در این شهر می‌گذرانند. این منطقه در تابستان آب‌و‌هوای گرم و در زمستان، هوای معتدلی دارد و یکی از خوش‌آب‌و‌هواترین مناطق کانادا به شمار می‌رود. در این شهر یک تفرجگاه ساحلی و چندین زمین گلف وجود دارد.