ISTANBUL INTERNATIONAL AIRPORT

قبل از سفر به استانبول بد نیست که  بدانید فرودگاه جدید استانبول یکی از برترین و بزرگترین فرودگاه های جهان میباشد.این فرودگاه در شمال غربی شهر استانبول در منطقه  اروپایی و  در محدوده ی آرناوت کوی قراردارد ،در زمینی به مساحت ۷۶٫۵ میلیون مترمربع بنا شده است و از ۶ باند پرواز، سه پایانه و ۱۰۰هزار مترمربع فضای فروش تشکیل می‌شود .

فاز اول این فرودگاه حدود ۱۰ هزار نفر به صورت ۲۴ ساعته در ساخت آن کار میکنند.ظرفیت جابجایی سالانه ۹۰ ملیون مسافر به ۳۵۰ مسیر و ارایه خدمات به ۲۵۰ شرکت هواپیمایی (که ۸۰% پروازها متعلق به ایرلاین ترکیش،هواپیمایی ملی ترکیه می باشد ) را خواهد داشت.همچنین پارکینگ فرودگاه نیز با ظرفیت ۱۸ هزار اتومبیل بزرگ ترین در نوع خود در اروپا خواهد بود.

فرودگاه جدید استانبول

 این فرودگاه به عنوان بزرگترین فرودگاه در جهان با ۱۵۰ میلیون ظرفیت مسافر سالانه این فرودگاه به طور رسمی توسط رییس جمهور ترکیه اردوغمان روز ملی ترکیه  (مورخ ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸ ) افتتاح گردید و از تاریخ ۶ اپریل ۲۰۱۹ مسافران فرودگاه آتاترک استانبول به فرودگاه جدید منتقل شدند . در مرحله توسعه آینده این فرودگاه ارتقا ظرفیت برای رسیدگی به ۲۰۰ میلیون سالانه مسافر نظر گرفته شده است.فرودگاه فوق که سومین فرودگاه بین المللی در استانبول پس از فرودگاه آتاترک و فرودگاه صبیحه کوکچن است ، بعد از فرودگاه آل مکتوم دبی ،دومین فرودگاه بزرگ دنیا میباشد.فرودگاه جدید استانبول به دلیل طراحی برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی خود نخستین جایزه خود را در مسابقه سال ۲۰۱۵ معماری بین المللی شیکاگو که توسط موزه معماری و طراحی شیکاگو با همکاری مرکز اروپایی معماری هنر طراحی و مطالعات شهری برگزار گردید را دریافت نمود.

 

فرودگاه جدید استانبول چند ترمینال دارد؟

این فرودگاه از  یکی از مدرن ترین و بزرگترین ترمینال ها ، که شامل سالن ورودی و سالن خروجی و همچنین یک ترمینال کوچکتر که قرار است تا سال۲۰۲۵ افتتاح شود ، تشکیل شده است .

سالن خروجی تشکیل شده از ۷ درب ورودی است :

درب ۱و۲:برای پرواز های داخل استانبول
درب۳، ۴ ،۵ ، ۶ : برای پرواز های خارجی میباشد.
اگر شما با پرواز ترکیش به استانبول سفر میکنید باید از درب های ۳  ، ۴  و یا ۵  خارج شوید اما اگر با سایر ایرلاین های خارجی به استانبول سفر میکنید باید برای خروج به درب های خروجی ۶  و  ۷  مراجعه فرمایید.

 

همه راه ها برای سفر به مرکز شهر !

در استانبول سریع ترین و راحت ترین راه برای رفتن به فرودگاه یا رفتن به هتل از فرودگاه تاکسی است.کرایه  تاکسی از فرودگاه به مرکز شهر استانبول حدود ۲۰۰ لیر است.
شما میتوانید در صورت انلاین تاکسی تان را در فرودگاه جدید استانبول رزرو کنید و به راحتی رزرو تاکسی از قبل را تجربه کنید.
مسافت از فرودگاه جدید استاتبول تا مرکز شهر حدود ۵۰ کیلومتر است و حدود ۱ ساعت زمان میبرد .

کرایه  خودرو در فرودگاه جدید استانبول

در فرودگاه جدید شما میتوانید از شرکت های کرایه اوتومبیل  یوروکار ناسیوال انترپرایز آلامو هرتز آوین سیکست و همجیس و شرکت های محلی ارائه دهند.

راحت ترین راه برای کرایه خودرو از فرودگاه  این است که از قبل آنلاین خودرو کرایه کنید با این کار میتوانید در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.

 

اتوبوس از فرودگاه به سمت مرکز شهر

از ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ اتوبوس های عمومی(اتوبوس های ترانزیت فرودگاه)مسافران را در مسیر فرودگاه جابجا کنند.
سیستم اتوبوسرانی در استانبول بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ توسط شرکت های ارائه دهنده اتوبوس HAVAIST    و  IETT اداره  خواهد شد.مالک هر دوی این شرکت ها، شرکت OTOBUS AS  است.هر روز مجموع ۱۵۰ اتوبوس مشغول جابجایی مسافر از فرودگاه جدید استانبول به قسمت های اروپایی و آسیایی ترکیه هستند. زمان سفر از ۳۰ دقیقه تا ۹۰ دقیقه است البته بسته به مسیر متفاوت است.

بلیط اتوبوس:

در فرودگاه جدید استانبول برای دسترسی به اتوبوس در طبقه دوم میتوانید از آسانسور و پله برقی استفاده کنید.در ایستگاه اتوبوس شما میتوانید بلیط خریداری نمایید.میتوانید کارت قابل شارژ (استانبول کارت) به قیمت ۶ لیر .۵پاس کارت  ۱۷ لیر و یا ۱۰ پاس کارت ۳۲ لیر .
پیشنهاد ما به مسافرین استانبول خرید کارت قابل شارژ و شارژ کارت با لیر ترکیه است.برای این کار میتوانید  به کانتر فروش بلیط HAVAIST یا به دستگاه های زرد و آبی خرید بلیط به نام  BILETMATIK MACHINE مراجعه کنید.

به خاطر داشته باشید دستگاه های زرد رنگ استانبول کارت و ۵پاس کارت و ۱۰ پاس کارت را میفروشد.

برای استفاده از استانبول کارت باید موجودی را افزایش دهید  برای این کار به قسمت اطلاعات مراجعه کنید یا از دستگاه های BILETMATIK استفاده کنید.از استانبول کارت برای چند نفر میتوانید استفاده کنید در حمل و نقل عمومی استانبول هزینه  کودک زیر ۵ سال رایگان است.

مسیرهای اتوبوس:

اتوبوس ها از فرودگاه جدید استانبول و یا بالعکس هر ۱۵ دقیقه حرکت میکند.طولانی ترین مسیر ۹۷ کیلومتر فرودگاه استانبول به سمت    PENDIKاست.به نرخ ۳۰ لیر ترکیه که منطقه ای در شرق استانبول است.

در حال حاضر مقرون به صرفه ترین روش سفر از فرودگاه بین المللی  ، اتوبوس اکسپرس از فرودگاه به سمت ایستگاه مترو شیشلی است.  هزینه این سفر با استانبول کارت۵/۲۰ لیر است.مدت زمان سفر هم ۳۵ دقیقه است سپس میتوانید خط مترو M2 را به سمت تکسیم و سلطان احمد انتخاب کنید که هزینه آن ۶۰/۲ لیر است. بر خلاف اتوبوس های IETT که فضای محدودی برای بار مسافرین دارد ، اتوبوس های HAVAIST فضای کافی برای بار در زیر ماشین را دارند .

مترو فرودگاه  بین المللی استانبول:

ایستگاه مترو برای فرودگاه جدید استانبول در نظر گرفته شده و هنوز از ان بهره برداری نشده اسن و قرار است در سال ۲۰۲۰ فعال گردد.

 

شما میتوانید تور کامل استانبول را  که شامل پرواز ،هتل، ترانسفر،  بیمه  مسافرتی و گشت شهری میباشد با بهترین قیمت از  آژانس خسروان سیر خریداری فرمائید .برای اطلاع از تور لحظه آخری استانبول با ما تماس بگیرید .